نحوه نوشتن تاریخ میلادی November 3 در انگلیسی آمریکایی


نحوه نوشتن تاریخ میلادی November 3 در انگلیسی آمریکایی (امریکن American)

در این مطلب از وب سایت EnglishVocabulary.ir به آموزش شکل و فرمت درست نحوه نوشتن تاریخ میلادی November 3 در انگلیسی آمریکایی (امریکن American) می پردازیم.

روش های زیادی برای نوشتن تاریخ (date) در زبان انگلیسی وجود دارد که برخی از آنها رسمی و برخی دیگر غیر رسمی است. در این مطلب رایج ترین روش هایی که در انگلیسی آمریکایی برای نوشتن تاریخ November 3 استفاده می شود را بیان کرده ایم. و در مطلب دیگری به بیان روش های رایج و صحیح نوشتن تاریخ November 3 در انگلیسی بریتانیایی پرداخته ایم.

در انگلیسی آمریکایی (US) معمولا تقویم از سمت چپ به ترتیب ابتدا ماه سپس شماره روز و نهایتا سال خوانده می شود. به عبارتی ماه قبل از شماره روز می آید. در ضمن قبل از سال نیز یک علامت ویرگول قرار می گیرد:

Nov 3

November 3

November 3, 2019

Sunday, November 3, 2019

  • در تلفظ آمریکایی،استفاده از حرف اضافه “the” چه در حالت گفتاری و چه در حالت نوشتاری،اختیاری می باشد،یعنی الزامی در بکار بردن آن وجود ندارد.
  • در انگلیسی آمریکایی، به ندرت در جالت نوشتاری،از پسوند های مربوط به اعداد ترتیبی (“nd،th و rd”) مربوط به شماره روز استفاده می شود، طبیعتا در حالت گفتاری باید همچنان در نظر گرفته شده و تلفظ شوند.

 


نحوه نوشتن عددی تاریخ میلادی November 3 در انگلیسی آمریکایی

گاهی اوقات تاریخ به صورت عددی نوشته می شود، یعنی به جای خود کلمه ماه، شماره آن طبق ترتیب ماه های سال بیان می شود، مثلا ژانویه اولین ماه سال با عدد 1 و آوریل چهارمین ماه سال و با عدد 4 قابل شناسایی می باشد.

لازم به ذکر است که به طور معمول اعداد مربوط به تاریخ، با علامت اعشار “/” از هم جدا می شوند، هر چند علامت های “-” و نقطه “.” نیز گاها مورد استفاده قرار می گیرد.

در پایین رایج ترین اشکال بیان عددی تاریخ November 3, 2019 ذکر شده است:

11/03/19

حال سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که با توجه به اینکه که نحوه خواندن تقویم در انگلیسی بریتانیایی و  آمریکایی متفاوت است، از کجا بدانیم که تاریخ های عددی را باید بر اساس کدام استاندارد بخوانیم؟

پاسخ این است که در این مواقع باید از پیش بدانیم که تاریخ مورد نظر باید بریتانیایی خوانده شود یا آمریکایی. اگر بریتیش (UK) است، بنابراین اولین عدد از سمت چپ معرف روز، دومین عدد ماه و سومین هم سال می باشد؛ حال اگر آمریکایی (US) باشد، اولین عدد از سمت چپ معرف ماه، دومین معرف روز و سومین هم سال خواهد بود:

British:        12/3/04 = 12 March 2004 (دوازده مارس دوهزار و چهار)

American:   12/3/04 = December 3, 2004 (سوم دسامبر دو هزار و چهار)

British:        5/10/15 = 5 October 2015 (پنج اکتبر دوهزار و پانزده)

American:    5/10/15 = May 10, 2015 (دهم می دوهزار و پانزده)

 

نحوه نوشتن رسمی و مودبانه تاریخ میلادی November 3 در انگلیسی آمریکایی

در ذیل نحوه نگارش تاریخ از بالا به پایین، از رسمی ترین و مودبانه ترین (A) تا کم رسمی ترین و خودمانی ترین (F) نشان داده شده است:

A: 

B: 

C: 

D:  Sunday, November 3, 2019

E:  November 3, 2019

F:  11/03/19

فورمت خیلی رسمی و محترمانه بیشتر در نوشته های چاپی مانند کارت دعوت عروسی بکار می رود.

بعد از آن فورمت های مودبانه تر هستند، از آنجایی که احترام بیشتری برای کسی که متن را می خواند قائل می شود.

فورمت بعدی نسبتا اداری و رسمی می باشد و عموما در صورتحساب ها، یا متون فنی و اداری دیده می شود و نهایاتا فورمت های کوتاه تر می باشند تا در موقعیت های کم رسمی تر مانند یک یادداشت، نامه های غیر رسمی بین دوستان و یا نامه های بیزینسی غیر شخصی بکار می رود.

 

نحوه بیان تاریخ میلادی Sunday, November 3, 2019 در انگلیسی بریتانیایی (بریتیش British)

در انگلیسی همانند زبان های دیگر، می توان در چندین حالت، بسته به درجه دقت، تاریخ را بیان نمود. به عنوان مثال اگر فقط سال رویداد مورد نظر برایمان مهم باشد، در بیان تاریخ مربوطه فقط از سال استفاده می کنیم. اگز جزئیات بیشتری مورد نیاز باشد، روز و ماه را هم باید به آن اضافه کنیم.

در ادامه حالت های مختلف بیان تاریخ را با ذکر مثال معرفی می نماییم:

I-بیان تاریخ با سال و ماه: در این حالت کلمه ماه و سال به تنهایی و یا با هم در ابتدا یا انتهای جمله استفاده می شود. حرف اضافه “in” نیز باید قبل از آنها قرار گیرد، همانند مثال های زیر:

I was born in November.

I was born in 1983.

I was born in November 1983.

 

II-بیان تاریخ با ماه و روز: در این حالت، از کلمه ماه و روز با هم در ابتدا یا انتهای جمله استفاده می شود. حرف اضافه “on” نیز باید قبل از آنها قرار گیرد، همانند مثال های زیر:

I was born on November 3.

I was born on  .

I was born on the 3rd of the month.

 

 III-بیان تاریخ با سال،ماه و روز: در این حالت که کامل ترین و دقیق ترین حالت بیان تاریخ می باشد، از کلمات سال، ماه و روز با هم استفاده می شود. حرف اضافه “on” نیز باید قبل از آنها قرار گیرد، همانند مثال های زیر:

I was born on Sunday, November 3, 2019.

I was born on .

 BC و AC در تاریخ:  BC مخفف “Before Christ” به معنی “قبل از میلاد مسیح” و AD مخفف “Anno Domini” یک عبارت لاتین و به معنی “بعد از میلاد مسیح” می باشد که در بیان تاریخ، جایگاه آن ها بعد از سال می باشد. در پایین این دو مخفف همراه با ذکر مثال معرفی شده اند:

BC و AC در تاریخ
* تلفظ معنی
BC بی سی قبل از میلاد مسیح
AD اِی دی بعد از میلاد مسیح

• 1060 BC [Before Christ]= ten sixty BC (سال هزار و شصت قبل از میلاد مسیح)

• 1060 AD [Anno Domini]= ten sixty AD (سال هزار و شصت بعد از میلاد مسیح)

 

نحوه پرسیدن تاریخ November 3

در انگلیسی از عبارت های مختلفی جهت پرسش تقویم (تاریخ جاری) یا همان خواندن تقویم و تاریخ انگلیسی استفاده می گردد. در پاسخ نیز به جای خود کلمه “date” از کلمه “today” به معنی “امروز” یا ضمیر فاعلی “It” به صورت کامل و مخفف “It is” و “It’s” استفاده می شود:

A-What’s the date today?

B-It is .

 

A-What date is it please?

B-It’s November 3, 2019.

 

A-What date is it please?

B-Today is Sunday, November 3, 2019

 

A-What’s the date on Friday?

B-The Nov 3.

 

A-What’s the date today?

B-It’s .

از آنجایی که در نحوه بیان تقویم و تاریخ به انگلیسی، معمولا اعداد ترتیبی، روزها، ماه ها و سال ها به کار می رود، لذا نیاز است با مباحث اعداد شمارشی در زبان انگلیسی، اعداد ترتیبی در زبان انگلیسی، روز های هفته ، ماه های سال و خواندن سال در تاریخ آشنایی کامل داشته باشید.

 

تفاوت نوشتن تاریخ میلادی Sunday, November 3, 2019 در انگلیسی بریتانیایی با انگلیسی آمریکایی

تمامی آنچه که در خصوص نحوه نوشتن تاریخ در انگلیسی آمریکایی گفته شد در مورد نوشتن تاریخ در انگلیسی بریتانیایی (British English) هم صدق می کند به جز یک مورد؛ در انگلیسی بریتانیایی ابتدا روز نوشته می شود، سپس ماه و در انتها هم سال نوشته می شود. بعنوان مثال برای تاریخ میلادی 4 اکتبر 2016:

4 October 2016

4th October 2016

البته بریتانیایی ها در نوشتن تاریخ از کاما استفاده نمی کنند.بازی یادگیری زبان انگلیسی